استاندار آذربایجان غربی و مدیرکل جهاد کشاورزی استان پاسخگوی کشاورزان باشند
استاندار آذربایجان غربی و مدیرکل جهاد کشاورزی استان پاسخگوی کشاورزان باشند
نماینده مردم ارومیه در مجلس گفت: نگرانی کشاورزان از وضعیت نامناسب صادرات سیب کاملاً بجاست و استاندار آذربایجان‌غربی و مدیرکل جهادکشاورزی استان به جهت تعلل باید پاسخگوی مردم و کشاورزان باشند.

دکتر وحید جلال زاده -نماینده مردم ارومیه در مجلس- در گفتگوی اختصاصی با پایگاه خبری ارومیه فوری با اعلام مطلب فوق در ادامه افزود: تعلل در صادرات زیان های جبران ناپذیری بر وضعیت اقتصادی کشاورزان استان وارد می نماید که استاندار آذربایجان غربی و مدیرکل جهاد کشاورزی استان باید پاسخگو باشند.

وی ادامه داد: مسئولان هر ساله در این فصل از سال، دنبال حل مشکل هستند اما نمایندگان دستگاه‌های اجرایی برای حل این مشکل باید کار جدی و ریشه ای انجام دهند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، عنوان کرد: سال گذشته با وزیر وقت جهاد کشاورزی رایزنی داشتیم که تیم علمی و برجسته اعزام کنند تا مشکل سیب را شناسایی و مرتفع کنند که در شرایط اقتصادی موجود تبدیل به سیب صنعتی می‌شود و با قیمت های نازل به فروش می‌رسد.

وی ادامه داد: در دنیا متوسط تولید سیب صنعتی ۷.۹ درصد است، قطعاً کشاورزان نیز تصدیق می کنند که اگر سیب صنعتی ما ۹ الی ۱۰ درصد کل محصول باشد کارخانه ها با قیمت مناسب از آنان خریداری می‌کنند اما وقتی عرضه زیاد باشد قیمت کم می شود که همین موجب می‌شود که نهایتاً با ۵۰۰ تا ۷۰۰ تومان سیب صنعتی را از کشاورز خریداری کنند.

جلال زاده ابراز داشت: امسال برای نخستین بار، سازمان تعاون روستایی برای تعادل قیمت و تنظیم آن، مقداری از سیب صنعتی را خریداری کرد که این موضوع جای تقدیر دارد.

وی گفت: هم اکنون شاهدیم که سیب تازه خوری و درجه یک ما که در سردخانه‌ها مانده، با قیمت ۵۵۰۰ تا ۶۵۰۰ در مرزها خرید و فروش می‌شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت باید به داد کشاورزان مان برسد اذعان داشت: در تاریخ ۱۱ آبان‌ماه نامه‌ای بابت همین قصه پر غصه سیب به وزیر جهاد کشاورزی نوشتم و از ایشان خواستم، قبل از اینکه داد اتحادیه سردخانه داران و صادرکنندگان بلند شود اقدامی کنند.

جلال زاده ادامه داد: ایشان دستور ویژه‌ای خطاب به معاون خود دادند که کمیته ویژه‌ای با حضور روسای سازمان‌های مربوطه تشکیل شود تا برنامه‌ریزی های لازم صورت پذیرد.وی تصریح کرد: حال باید وزیر و معاون وزارت پاسخ دهند که کدام برنامه‌ریزی برای بازار صورت گرفته است؟ چرا که هم اکنون میزان سیب دپو شده در سردخانه‌ها بین ۵۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزار تن سیب اعلام می‌شود.

جلال زاده گفت: بهمن سال گذشته قیمت سیب بین ۸ تا ۹ هزار تومان بود اما هم اکنون با وجود افزایش قیمت نهاده‌ها، قیمت جعبه، دستمزد کارگر و سایر ملزومات، قیمت سیب از میزان سال قبل هم حدود ۳ هزار تومان کمتر است!

وی افزود: واقعاً باید دقت کرد که با این وضعیت قیمت‌ها آیا تولید محصول سیب ارزش دارد؟ توصیه ما این است که مسئولین امر پاسخگوی اقدامات خود در این حوزه باشند.نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: وضعیت انباشت سیب در سردخانه‌ها و صادرات آن وضعیت خوبی ندارد.

وی تصریح کرد: در جایگاه نماینده، از مسئولان اقتصادی وزارت امور خارجه تقاضا کردم جهت رفع معضل صادرات سیب ورود نمایند و بازار هدف ما را متنوع کنند. اگر فقط در حوزه بازار افغانستان گشایشی رخ دهد و دولت بتواند از آنجا به بازار پاکستان و هند هم تسهیلاتی را جهت صادرات بوجود آورد که مدنظر صادرکنندگانمان است، بخشی از مشکلات قابل حل خواهد بود.

جلال زاده بیان کرد: به اذعان مسئولان دولتی، مقرر گردیده که یک هیات مشترک برای صادرات و واردات محصولات کشاورزی به افغانستان تشکیل شود که امیدواریم مسیر صادراتی ما را بهتر کند.

وی با اشاره به موضوع صنایع تبدیلی و بسته‌بندی سیب، گفت: تمام همّ و غمّ مسئولان و‌ کشاورزان تا مرحله برداشت است، در حالی‌که طبق بررسی‌های علمی، ۸۵ درصد ارزش افزوده محصولات کشاورزی از جمله سیب به زمان بعد از برداشت یعنی برداشت صحیح، نگهداری، سورتینگ، بسته بندی، حمل و نقل و صادرات به بازارهای هدف مربوط می‌شود که متاسفانه ما در چرخه بعد از برداشت، نقص جدی داریم.

جلال زاده در بخش پایانی سخنان خود، عنوان کرد: اکنون شاهد هستیم، سیبی که برداشت می‌شود حداقل ۱۵ تا ۲۰ روز منتظر می‌ماند تا نوبتش برسد، چرا که به عدد انگشتان دست ما واحد بسته‌بندی و سورتینگ در ارومیه و همچنین ماشین‌های یخچال‌دار برای حمل و نقل به مناطق هدف نداریم.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، ابراز داشت: اتحادیه صادرکنندگان محصولات هدف نباید نگاه کوتاه مدت و موقتی به بازارهای هدف داشته باشد اما متاسفانه این چرخه معیوب سیب همچنان ادامه دارد.